piątek, 21 marca 2014

Fotograficzne czwartki: pytania i odpowiedzi - podpis

No dobra, dzisiaj jest piątek ale ciii.
Jak zapowiadałam teraz będę pisać o tym co Was martwi, zastanawia - czyli odpowiadała na Wasze foto pytania. Dziś pokażę jak wstawić nierzucający się w oczy podpis na zdjęciu, a w następnych tygodniach odpowiem na pytania:
  • Jak fotografować bez fotografa, czyli będziemy samowystarczalni:).
  • Jak zrobić dobre zdjęcie pod światło.
  • Jak uzyskać niesamowity efekt (bokeh) w tle.
Podpis możemy zrobić na dwa sposoby. Łatwiejszy sposób to stworzenie napisu (Gimp!), trudniejszy polega na stworzeniu swojego logo/podpisu, który będziemy umieszczać na zdjęciu już jako gotowy "obrazek", ale do tego potrzebujemy większych umiejętności. 
Uruchommy program i otwórzmy wybrane zdjęcie:
Na pasku przyborów odnajdujemy ikonkę "A" - tworzymy tym narzędziem tekst. Klikamy w nią:
Na dole pokazują nam się opcje tego narzędzia. Możemy wybrać czcionkę, rozmiar, kolor itp. Jeśli chcemy nadać naszemu podpisowi kolor znajdujący się już na naszym zdjęciu (co sprawi, że będzie dobrze współgrał z całością) możemy "pobrać" kolor ze zdjęcia używając zakraplacza. Wystarczy wybrać to narzędzie i kliknąć lewym przyciskiem myszy w kolor, który nas interesuje:

Żeby wykonać napis, mając cały czas wybraną opcję tekstu, zaznaczamy obszar (prostokąt) na naszym zdjęciu a następnie wpisujemy tekst:

Najczęściej podpis ma być tylko malutkim dodatkiem, nie chcemy by rzucał się w oczy. Możemy wybrać jego krycie, tzn. ustalić jak bardzo ma być przezroczysty. Sprawdźcie najpierw czy na panelu po prawej stronie macie do wyboru zakładkę warstw (ikonka przedstawiające stos białych kartek). Na zdjęciu powyżej jest ona pierwsza od lewej. Jeśli jej nie mamy, dodajemy ją do panelu następująco:
W zakładce "Okna" wybieramy drugą pozycję - Okna dialogowe - i klikamy w Warstwy
Przejdźmy więc do zakładki Warstwy i kliknijmy w warstwę naszego tekstu. Powyżej widzimy pasek wartości "Krycie". Czym mniejsza ta wartość, tym napis jest bardziej przezroczysty.
Napis stanie się delikatny, mało widoczny. Możemy również wybrać jeden z trybów (nad paskiem krycia). Wystarczy przejrzeć efekt jaki daje każdy z trybów i wybrać najbardziej zadowalający:).
Poniżej mój podpis z kryciem o wartości 86,8 i trybem "miękkie światło":

Jeśli macie już stworzone logo/podpis możecie w ten sam sposób go zmieniać - wkleić go na zdjęcie i wybierając odpowiednią warstwę, zmieniać krycie i tryb.

Gdzie umieszczać podpis? W przypadku gdy nasze zdjęcia nie są na sprzedaż najlepiej zrobić to niezbyt nachalnie. Nie chcemy przecież widzieć tylko połowy zdjęcia. Traktujmy podpis jako naszą wizytówkę - jeśli ktoś "pożyczy" Nasze zdjęcie, każdy będzie wiedział do kogo ono należy. Nie musimy od razu popadać w skrajność i umieszczać go w rogu, na jednolitym tle  (bardzo łatwo go wtedy usunąć). Wybierzmy miejsce ustronne, ale ze szczegółami. Mój podpis będzie trudno usunąć komuś nie znającemu dobrze programu graficznego, a jednocześnie nie zasłania najważniejszego.

Cały czas oczywiście czekam na Wasze pytania. Odpowiem na każde w osobnym poście!
Pozdrawiam, Marzena.

20 komentarzy:

  1. Dziękuję bardzo!
    Zabieram się do ćwiczeń:)

    OdpowiedzUsuń
  2. Rany koguta, ja naprawdę muszę zacząć odrabiać lekcje z Tobą i tym gimpem! a nie tak się obijać...
    Czekam na kolejne tematy/czwartki, bo jest kilka takich co to mnie nurtują, a że słomiane wdowieństwo mi grozi przez chwil kilka, z pewnością skorzystam! :) Dzięki za tą lekcję :)

    OdpowiedzUsuń
    Odpowiedzi
    1. No naprawdę musisz! Będziesz mieć czas, nie wywiniesz się!

      Usuń
  3. Rany Julek, z nieba mi spadłaś z tym odcinkiem. Jakiś czas temu poznałam sposób na umieszczanie znaku wodnego w Gimpie, ale Twój jest o wiele prostszy i w 100% spełnia moje potrzeby. Dzięki :-)

    OdpowiedzUsuń
  4. No wszystko fajnie, tylko mi jakoś z tym nie idzie, nie mniej będę próbować nadal, czytać post i chyba robić równolegle :P
    tradycyjnie dziękuję za przewodnik :)
    pozdrawiam

    OdpowiedzUsuń
    Odpowiedzi
    1. Powiedz mi dokładnie co Ci nie idzie?:)

      Usuń
    2. Po prostu porównując do picasy, jest trudniej, muszę tego posta dokładnie przeanalizować i zrobić podpis równolegle do czytania posta, wtedy na pewno pójdzie ;)
      dziękuję za pomoc

      Usuń
  5. Jakbyś czytała w moich myślach :) myślałam o takim właśnie podpisie. Zaraz biorę się za przestudiowanie tematu i naukę bo jak znam siebie to łatwo nie pójdzie.
    Pozdrawiam

    OdpowiedzUsuń
  6. Chyba muszę ściągnąć ten program i zacząć z Twoimi wskazówkami. próbowałam - nie wychodzilo. Może teraz będzie to:)Pozdrawiam

    OdpowiedzUsuń
  7. Marzenko - sciagnelam od Ciebie i wykorzystalam u siebie na blogu kilka informacji, bo ja tez zmagalam sie w tym tygodniu ze znakiem wodnym, ale w PicMonkey. A do Gimpa musze dopiero usiasc. Pozdrawiam Beata

    OdpowiedzUsuń
  8. Dzieki :) też mi się przyda - musze pocwiczyc! :)

    OdpowiedzUsuń
  9. A jak zrobić, żeby podpis pojawił się na wszystkich zdjęciach?

    OdpowiedzUsuń
  10. Super wpis!
    Trafiłam tutaj ponieważ szukam porady jak wstawić w zdjęcie nakładkę/naklejkę w postaci już gotowej w formacie png. Czy to możliwe? Nie jestem zbytnio "techniczna" i szukam prostych rozwiązań.
    Pozdrawiam

    OdpowiedzUsuń
  11. jak wkleic logo, ktore juz mamy?

    OdpowiedzUsuń
  12. dziękuję za artykuł, bardzo pomógł jak nałożyć znak wodny

    OdpowiedzUsuń
  13. to co zostało opisane to wklejanie zwykłego napisu a nie znaku wodnego - żenada

    OdpowiedzUsuń
    Odpowiedzi
    1. Zgadza się, dlatego w poście piszę o "dodawaniu podpisu" a nie znaku wodnego. Nie chciało się czytać ?:)

      Usuń

TEN BLOG JEST ZAMKNIĘTY. NIE ODPOWIADAM JUŻ NA ZAMIESZCZANE KOMENTARZE. POZDRAWIAM! :)

Uwaga: tylko uczestnik tego bloga może przesyłać komentarze.