czwartek, 30 stycznia 2014

Fotograficzne czwartki: obróbka zdjęć część 2

 http://welnianemysli.blogspot.com/search/label/fotograficzne%20czwartki

Tydzień temu pisałam o tym jak przygotować miejsce do zdjęć i jak starać się kadrować, by tło nie odwracało uwagi. Nie zawsze jednak uda nam się zrobić zdjęcia tak, jakbyśmy sobie tego życzyli, ale na szczęście możemy naprawić to nasze prawie dobre zdjęcie:).
Pokażę Wam dziś jak w łatwy sposób wykadrować zdjęcie w Gimpie. Przez przypadek podczas fotografowania możemy uchwycić element, który tam znaleźć się nie miał. Jak na przykład framuga drzwi. Starajcie się zwracać uwagę na tego typu rzeczy, jeśli nie uda się przy samym fotografowaniu, to zróbcie to przy pomocy programu, dosłownie w minutę! Albo i krócej:).

Weźmy przykładowe zdjęcie:
Kadrowanie wykonujemy przed zmniejszeniem, ponieważ przy tej czynności ubędzie nam trochę zdjęcia, więc rozmiar się zmieni.
Na panelu z przyborami odnajdujemy ikonę prostokąta. Klikamy na nią.
Na dole wyświetlą nam się dodatkowe opcje:
Interesuje nas tylko to co jest w czerwonej ramce. Musimy zaznaczyć Stałe, tak jak u mnie, i po prawej wybrać Proporcje. Kiedy już to zrobimy musimy w miejscu, gdzie widnieje napis "bieżący", wpisać 3:2 jeśli chcemy kadrować zdjęcie poziome, lub 2:3 jeśli zdjęcie pionowe. Po co to robimy? Chodzi o zachowanie proporcji zdjęcia. By długość miała taki sam stosunek do wysokości jak przed kadrowaniem. Najczęściej nie chcemy zrobić zdjęcia zbyt płaskiego, ani wąskiego - tylko takie o standardowych proporcjach. Oczywiście, jeśli ktoś chce mieć zdjęcie wąskie jak w przypadku tego zdjęcia:
musi po prostu odhaczyć Stałe i kadrować wedle uznania.
Gdy proporcje są już ustalone bierzemy się za kadrowanie. Nadal musimy mieć wybraną opcję zaznaczania (patrz pierwsze zdjęcie) i wystarczy narysować prostokąt na naszym zdjęciu. Powstanie ramka, którą możemy modyfikować. Przesuwać - klikając i przytrzymując lewy przycisk myszy na środku zaznaczonego prostokąta, zmniejszać, zwiększać - chwytając i przeciągając prostokąciki na rogach. Ja wykadrowałam tak:
Chciałam przede wszystkim pozbyć się kawałka blatu, który wszedł mi w kadr, oraz by moja bransoletka znalazła się na środku.
Ostatnią rzeczą jaką musimy zrobić to zatwierdzić nasz wybór. Robimy to klikając w zakładkę Obraz i wybierając Kadruj według zaznaczenia.
Gotowe!
Kadrowanie to nie tylko ucinanie to tu, to tam, ale również prostowanie krzywego zdjęcie. Znowu posłużę się przykładem:
Nie, wcale na niego nie krzyczę! 

Jak widzimy horyzont jest krzywy, nawet bardzo. Musimy coś z tym zrobić... Wybieramy z paska przyborów narzędzie obracania:

Następnie klikamy gdziekolwiek na naszym zdjęciu, a po pojawieniu się okienka i siatki, obracamy nasze zdjęcie tak by obiekt, do którego się odnosimy - w tym przypadku horyzont - był prosty. Obracamy przytrzymując lewy przycisk myszy i ruszając w prawo lub lewo myszką.
Po odpowiednim obróceniu naszego zdjęcia wciskamy przycisk Obróć na okienku, które się nam otworzyło. Tak teraz wygląda nasze zdjęcie:
Pozbywamy się szarego pola, kadrując tak jak opisałam to na początku.
Porównanie zdjęcia przed i po obróceniu:
 Jeśli macie pytanie bądź wątpliwości, piszcie!:)
Pozdrawiam, Marzena

8 komentarzy:

 1. Czy mogłabyś zamieszczać posta wcześniej , a nie w środku nocy? Już nie przyswajam. A tak dla wszystkich, to ona zawsze krzyczy na Barnabę! Nie pozwala mu wchodzić do kuchni! Biedny pies, przeżywa traumę podczas pobytu wrocławiaków w domu. I wcale nie jestem złośliwa! Ani wredna! Z pozdrowieniami!

  OdpowiedzUsuń
  Odpowiedzi
  1. Dobrze, że chociaż wieczorem mi się przypomniało, że dzisiaj jest czwartek.
   A na Barnabę nie krzyczę:(. Nie pozwalam mu tylko zaglądać do talerzy!:) No dobra, i na deskę do krojenia też nie.

   Usuń
 2. Marzenko, ale nam długo kazałaś czekać przed klasą na swoje zajęcia ;)
  Wspaniały post! genialnie wszystko rozpisane, rozminęłaś się z powołaniem :) Powinnaś instrukcje pisać zawodowo. Prosto, zwięźle, i bardzo na temat! Mam nadzieję dużo osób skorzysta - ja na pewno! :) Dzięki

  OdpowiedzUsuń
  Odpowiedzi
  1. Coś mi się ostatnio zajęcia z dziennych na wieczorne zamieniły. Łatwiej mi się chyba wieczorem pisze:)

   Usuń
 3. Jak zawsze fajnie wyjasnione. I wiele mozna sie dowiedziec. Musze sciagnac sobie tego Gimfa czy jak to tam sie nazywa. Pozdrawiam Hardaska

  OdpowiedzUsuń
  Odpowiedzi
  1. Koniecznie! Zobaczysz jak mała obróbka może upiększyć zdjęcie:)

   Usuń
 4. Dzięki za fajny odcinek kursu :)

  OdpowiedzUsuń
 5. Marzenko a nie lepiej do kadrowania zamiast opcji "zaznaczanie prostokątne" użyć "kadrowanie"? Wtedy też można ustawić proporcje i nie trzeba wchodzi w meni Obraz, bo wystarczy dwa razy kliknąć na zaznaczony obszar i pięknie nam kadruje.

  OdpowiedzUsuń