Pamiętacie moje pytanie z poprzedniego mieszkaniowego posta? Dałam Wam mini zagadkę co jeszcze, z tych "bazowych" rzeczy planujemy zrobić przed meblowaniem poddasza. No to dziś Wam to coś pokażę :).
Sypialnię chcemy spokojną, delikatną i stonowaną. W dalszym ciągu pozostajemy w jasnym klimacie, gdzie ściany stanowią tło dla dodatków, nie na odwrót. Jak już wiecie zrezygnowaliśmy z ulubionej bieli na ścianach na rzecz jasnej kawy z mlekiem. Mamy trzy metrową szafę w białym kolorze, dojdą jeszcze białe zabudowy skosów, gdzie znajdą się szafki, oraz kolejna, również biała, szafa do wnęki. Gdybyśmy zostawili ściany białe to byłoby zbyt płasko i mdło. Wybraliśmy więc inny neutralny kolor i bardzo nam się ten delikatny kontrast podoba.
Białe pozostawiliśmy tylko skosy. Ale nie był to przypadek :) Nie było sensu malować czegoś co i tak postanowiliśmy zmienić! A ta zmiana kosztowała nas ogrom pracy, nerwów, czasu, siły, myślenia, kombinowania i nauki. O ludzie, co myśmy zmajstrowali... No to pokazuję:
Gdybym miała to powtórzyć to... nie, nie powtórzyłabym, ale to nie znaczy, że żałuję. Absolutnie nie - jestem z nas bardzo (nieskromnie) dumna, bo praca ta była dla nas naprawdę ciężka, było tyle do zrobienia, że prace trwały ponad miesiąc, w tygodniu poświęcaliśmy temu 2-3 godziny, bo przecież mieliśmy też inne obowiązki. Kilkanaście dni odeszło na wakacje, więc dopiero wczoraj udało nam się zrobić ostatnie szlify i z satysfakcją paść na kanapę i zregenerować obolałe mięśnie i udręczone umysły :)
No więc dlaczego to było takie ciężkie? Jak wyglądała nasza praca? Zacznę od tego, że ten skos jest wielki. Ma prawie 5.5 metra długości i prawie 4 metry wysokości. To daje nam ponad 20 metrów kwadratowych ściany do obłożenia. Uff. Ciężko mi oddać na zdjęciu wielkość ściany. Na górnym zdjęciu brakuje jeszcze pokaźnego kawałka z lewej strony. Nie tylko wielkość ściany stanowiła wyzwanie. Fakt, że jest to skos, całkiem ostry, wcale nie pomagał. Nie można było po prostu postawić deski i jej przymocować - musieliśmy działać wspólnie, ciągle przytrzymywać mocowane deski, tak by nie przesunęły się i dobrze leżały na ścianie. A najzabawniej oczywiście było przy samiutkiej podłodze, gdzie ledwo mieści się głowa :). Dobrze, że nas wtedy nikt nie widział.
Praca miała kilka etapów. Najpierw należało pobejcować deski, jakieś ponad 80 sztuk (pod koniec musieliśmy dobejcować kilkanaście dodatkowych!), długości 2400 cm. Jest to boazeria sosnowa z Castoramy. Trafiały się niestety gorsze i lepsze sztuki, na szczęście możemy te gorsze zwrócić bez problemu. Zależało nam na tym, by zachować widoczne słoje - moim zdaniem cały urok w białych deskach to te wzory właśnie! Początkowo wybraliśmy samą bejcę w kolorze białym, ale krycie było słabe, nawet po trzech maźnięciach, więc mimo że malowanie samą bejcą jest proste i bezproblemowe, musieliśmy zmienić zdanie by uzyskać konkretną biel.
Kupiliśmy więc lakierobejcę Sadolin, w kolorze skandynawskiej bieli (otóż to!). Położyliśmy dwie warstwy za pomocą wałeczków. Malowanie zajęło nam dobrych kilka dni, ponieważ nie było aż tyle miejsca by każdą deskę ułożyć na ziemi w bezpiecznych odstępach.
Po pomalowaniu przyszedł czas na tworzenie konstrukcji, do której należy przymocować boazerię. Na całym skosie i obniżonym suficie, w równych odstępach należało przymocować sosnowe łaty (deseczki). Mieliśmy trochę przebojów z montażem, ponieważ kołki do rigipsu nie chciały współpracować, ale bunt został w jeden dzień opanowany odpowiednim narzędziem.
Nauczeni przez życie, nie tracimy już czasu na kombinowanie lecz od razu kupujemy odpowiedni sprzęt. Przy boazerii nasz warsztacik wzbogacił się o elektryczny taker (zszywacz), wyrzynarkę do drewna, zaciskach do kołków, ekierkę, fezarkę.... no i pewnie o czymś zapomniałam. Tyle razy już mówiliśmy sobie "dobra, jakoś damy radę", a potem, po kilku godzinach męczenia się i tak lecieliśmy do sklepu, że teraz już nawet się nie zastanawiamy. O ile prościej jest pracować z odpowiednim sprzętem, który i tak na pewno się jeszcze kiedyś przyda (znając nasze pomysły...).
Dopiero wtedy gdy cała konstrukcja była gotowa, a my obmyśliliśmy układ i taktykę, mogliśmy zacząć montować deski. Ten etap był najdłuższy, ale jak już opanowaliśmy tę sztukę to nawet całkiem dobrze szło, pomijając fakt, że niektóre deski były po prostu krzywe, więc nie chciały wleźć tam gdzie im kazaliśmy. No cóż, łatwo być nie może. Montaż zaczęliśmy od góry skosu, nie od obniżonego sufitu. Pierwszy rząd desek należało najpierw pozbawić piór, a następnie, zachowując poziom przybić do łat. Brrrry. Ten poziom to strasznie zła rzecz jest. Zwłaszcza jak Ci odpływa krew z rąk bo musisz trzymać deseczkę w górze, bez ruchu. (Z każdym kolejnym zdaniem jestem bardziej przerażona tym co musieliśmy robić!!!). Tak samo postąpiliśmy z sufitem, który na szczęście jest taki malutki! Deski montowaliśmy przy użyciu specjalnych klamer i elektrycznego zszywacza. Nie wyobrażam sobie wbijania tylu gwoździ ręcznie!
Po zakończeniu każdego etapu przychodził kolejny, niosący nadzieję, ale niestety szybko sprowadzający nas na ziemię :). Następny krok to wykańczanie kątownikami i listwami maskującymi miejsc łączenia desek. Najpierw bejcowanie, potem docinanie i klejenie. Skłamałabym mówiąc, że to była prościzna, ciężko bowiem dociskać ponad dwumetrowe kątowniki przy skosie przez 15 minut aż klej złapie wystarczająco mocno. Pomagaliśmy sobie konstrukcjami z desek, które przytrzymywały nam odpowiednie miejsca. Ale udało się!
I tu można by się już cieszyć, gdyby nie fakt, że należało zrobić jeszcze dwie rzeczy - wykończyć masą akrylową szczeliny przy łączeniach, których trochę się nazbierało, bo a to ściany wcale nie takie proste, a to deski nie zeszły się idealnie, oraz podmalować niemalże wszystkie szczeliny między deskami, bo jak te osiołki, nie pomyśleliśmy, że krawędzie będzie widać! :D Szczelin było parędziesiąt, pewnie blisko im do setki. Tym zajmowałam się od poniedziałku, mniej więcej od 9 rano do 9 wieczorem. 1 sierpnia miało przyjechać łóżko, chciałam mieć do tego czasu wszystko gotowe.
Mimo że pracowałam ciągle, a Mateusz zaczynał od razu po przyjściu z pracy, i tak mieliśmy dwudniowe opóźnienie. Palce mi prawie odpadły, ponieważ nie potrafię odpuścić - wszystko musi być zrobione z należytą starannością. Ale teraz już odpoczywam... na nowym wymarzonym łóżku, z mięciutkim materacem, pod cudnymi bielonymi deskami!
Dopiero po zrobieniu tego wszystkiego ściana wygląda dokładnie tak jak sobie wymarzyliśmy. Jest pięknie, ciepło i przytulnie. I mimo że ten post pełen jest skarg i dramatów to cieszę się, że nie poddaliśmy się i poświęciliśmy czas na spełnienie wizji wymarzonego poddasza. Kłamać nie będę, że to była sama przyjemność, że poszło bez problemu, że każdy da samemu radę. My potrzebowaliśmy dwóch par rąk, mnóstwo czasu i cierpliwości i przede wszystkim chęci. Ale wiecie, że dla nas to nie pierwszyzna, chociaż to zadanie było póki co największe.
Ale za to przemiło było się obudzić dziś we własnej sypialni, z widokiem na lekko zachmurzone niebo za oknem, otoczonym drewnem... Teraz czas na długi odpoczynek, i mimo zapewnień w trakcie kładzenia boazerii, że "nigdy więcej!" jestem pewna, że po miesiącu nic nie robienia wymyślimy coś nowego. Ech... :)
Pozdrawiam ciepło,
Marzena
Białe pomieszczenia dają wiele możliwości. Można bez końca zmieniać kolorystykę dodatków. Była to dobra decyzja.
OdpowiedzUsuńJa bym chciała zobaczyć Was w akcji! moim zdaniem wygląda to świetnie! Spisaliście się na medal ;) wykonanie na 6+ kolory również!
OdpowiedzUsuńPozdrawiam Wiola
Dzięki Wiolu! Miałabyś z czego się pośmiać :)
UsuńNo Marzenko..... nie przestajesz mnie zadziwiać! Gratuluję talentów:) Pięknie Wam to wszystko wyszło, teraz proszę jeszcze o prezentację całości:):):)
OdpowiedzUsuńPozdrawiam:)
Tusiu, jak już wszystko urządzimy to na pewno się pochwalę! :) Póki co stoi tam tylko łóżko i szafa. Piękne (dla nas), ale nadal pustawo!
UsuńDziękuję za miłe słowa :)
Czapki z głów,chylę czoła przed odwagą,pracowitością i jakością wykonania.Jestem pełna podziwu dla Waszych umiejętności i zaangażowania!Jesteście teraz konkurencyjni na rynku PANÓW FACHOWCÓW!Brakuje tylko Twojego, Marzenko, zdjęcia na tym wygodnym łożu;)Doprawdy trudno wybrać ,czy lepiej wychodzą Ci chusty i sweterki czy sufity boazeryjne i krzesła:) Pozdrawiam ED
OdpowiedzUsuńHihi planowaliśmy zrobić takie zdjęcie, jak wylegujemy się wykończeni na łóżku :) Dla zobrazowania zmęczenia.
UsuńDziękuję za tyle miłych słów! Bardzo nam miło :) Panowie Fachowcy już nie raz nas zbyt mocno zirytowali, stąd te nasze samodzielne zabawy...
Pozdrawiam również!
Gratulacje! Zaintrygowały mnie cztery pary rąk. .. jednak ktoś Wam pomagał;-)
OdpowiedzUsuńA to a Malezji ludzie nie mają 4 rąk? :O
UsuńPięknie, pięknie i pięknie 😁
OdpowiedzUsuńPodziwiam Was! Taki aranż niestety nie dla mnie, bo przez wiele lat mieszkałam w pokoju na poddaszu i wszystkie skosy zrobione w boazerii ale takiej wiesz lata 80te. No i nie lubię teraz drewna, nie bez przyczyny wszystkie elementy w naszym domu maluję na biało ;) A tam na górze to macie sypialnię czy jeszcze jakieś pokoje?
OdpowiedzUsuńSosnowa boazeria (czy tam inna), ale w naturalnym kolorze i mnie przyprawia o gęsią skórkę. Chyba, że mowa o jakimś alpejskim luksusowym domku. No to wiesz :)
UsuńBiel uwielbiam i jak widzisz, podobnie do Ciebie, maluję na ten kolor co się da. Świeżość i światło - tego musi być najwięcej w domu.
Na górze mamy jeszcze jeden pokój, póki co jest to Chmurkowy magazyn i mała farbiarnia :)
Mam taka sosnowa boazerie, ale od dziesiatek lat, jak byla taka modna, fakt, góry niedaleko ;) i nosze sie z zamiarem pomalowania jej na bialo. Piekna ta wasza sypialnia!
UsuńTen komentarz został usunięty przez autora.
OdpowiedzUsuńW sumie coś ta sypialnia ma w sobie i na razie ciężko mi powiedzieć co. Ja już tam widzę duże łoże i kołdrę https://senpo.pl/koldry/koldry-200x200 w którą można się mocno wtulić. Piękna sprawa :)
OdpowiedzUsuńZostawię ten komentarz, mimo że wszystkie tego typu usuwam od razu, jako przykład idealnie głupiej reklamy:) No tak, mamy łóżko i materac - ach, my niemądrzy! Zapomnieliśmy o kołdrze! Oczywiście ze sklepu Senpo!
UsuńDzięki za info, wiem, który sklep omijać szerokim łukiem.