czwartek, 26 grudnia 2013

Fotograficzne czwartki: obróbka zdjęć część 1


Mam nadzieję, że każda zainteresowana osóbka idąc za moją radą, ściągnęła Gimpa i go zainstalowała. Jeśli nie to szybko mówię jak to zrobić. Ściągamy (klik), uruchamiamy instalację klikając w ściągnięty plik, instalujemy a następnie odpalamy nasz program. Jeśli ktoś jest ciekawski, może zacząć zagłębiać się w Gimpa na własną rękę, jeśli przerażony liczbą ikonek, opcji itp. razem ze mną krok po kroku pozna wszystko to, czego będziemy potrzebować.

Jeśli posiadacie Photoshopa nie musicie przerzucać się na Gimpa. Te programy są do siebie bardzo podobne i zazwyczaj działają w ten sam sposób.
  
Dziś skupimy się na podstawowej obróbce: zmniejszeniu, wyostrzeniu i rozjaśnieniu/przyciemnianiu. Zakładki, które nas interesują to PLIK, OBRAZ, FILTRY i KOLORY. Zakładki znajdują się na górnym pasku.

Po uruchomieniu programu sprawdźcie czy w zakładce OKNA mamy zaznaczony TRYB JEDNEGO OKNA (jeśli nie, klikamy by włączyć). To zrobi nam porządek z oknami, wszystko będzie jasne i przejrzyste.
 
Zmniejszanie zdjęć.
Nasz aparat domyślnie robi zdjęcia duże, tzn. takie, które dużo ważą i niekiedy długo ładują się na stronę. Przed obróbką będziemy zdjęcie zmniejszać by łatwiej było nam się nim zajmować. 

Klikając w zakładkę PLIK a następnie w opcję OTWÓRZ wybieramy zdjęcie, które chcemy poddać obróbce. 

Potem w zakładce OBRAZ znajdujemy SKALUJ OBRAZ. 
W wymiarach obrazu podajemy wysokość i szerokość (ważne by po prawej od pól do wpisywania wybrane było PX). Żeby zachować proporcje (by nic nam się nie rozciągnęło, zniekształciło) wpisujemy tylko wymiary do jednego pola np. do wysokości, a naciskając ENTER program sam obliczy nam drugą wartość.  Ja zazwyczaj dłuższemu bokowi zdjęcia nadaję wartość 800 pikseli, krótszy bok ma wtedy 533 piksele. Albo 900 px i krótszy ma wtedy 600 px. Stosunek wymiarów zależy od aparatu, każdy aparat może robić inny rozmiar zdjęć, więc i u Was te wymiary mogą wyjść trochę inne. Na koniec klikamy PRZESKALUJ i gotowe. Teraz zdjęcie jest oddalone, musimy je więc przybliżyć. Robimy to trzymając klawisz Ctrl i kręcąc rolką w myszce. Możecie też użyć lupy:

Wyostrzanie.
Zmniejszone zdjęcie będzie mniej ostre, należy je więc uwydatnić. Klikamy w zakładkę FILTRY, odnajdujemy UWYDATNIANIE, po rozwinięciu, na dole znajduje się opcja WYOSTRZ. 
Klikamy w nią i pojawia nam się okienko z kawałkiem naszego zdjęcia i jednym suwakiem. Niestety tu każdy sam musi popróbować. Nie ma jednej dobrej wartości ostrości. Zróbcie to metodą prób i błędów. Jeśli rzuca nam się w oczy ostrość to znak, że przesadziliśmy:).
Poniżej porównanie zdjęcia niewyostrzonego, wyostrzonego poprawnie (wartość 28) i przesadzonego (70):

Rozjaśnianie, przyciemnianie.
Są trzy metody rozjaśniania i przyciemniania, podstawowa, średnia i zaawansowana. My zajmiemy się tą drugą. Uważam, że najlepszą. Klikamy w zakładkę KOLORY a następnie w POZIOMY.

Otworzy Wam się okno, które może wydać się skomplikowane, ale wcale tak nie jest:). Interesuje nas tylko ten diagram. 

Mamy tam 3 strzałeczki. Mówiąc prostym językiem (innym razem wytłumaczę szczegółowo) pierwsza od lewej przesuwana w prawo przyciemni nam ciemne miejsca na naszym zdjęciu. Środkowa przesuwana w lewo delikatnie będzie przyciemniać, a w prawo delikatnie rozjaśniać. Trzecia gdy ją przesuniemy w lewo rozjaśni nam miejsca jasne na naszym zdjęciu. Najlepszym sposobem na wyczucie ile przesunąć jest zabawa tymi strzałkami. Sprawdźcie proszę co się dzieje z waszym zdjęciem gdy zmieniacie ich położenie.
Ja przesunęłam strzałki w taki sposób:

Porównanie zdjęcia oryginalnego i przerobionego:
Każde okno opcji posiada podgląd. Możemy odhaczając go porównać zdjęcie oryginalne z obrobionym.

Miało być krótko, nie dało się. Piszcie proszę w razie niejasności - pomogę we wszystkim!:)
Pozdrawiam serdecznie, Marzena.

6 komentarzy:

 1. O raju! Na takiego posta po cichu liczyłam, ale przeszłaś samą siebie:) wspaniale rozpisane, genialnie pokazane! Jutro testy :) bardzo dziękuję za to morze przydatnych informacji, jest i dla mnie światełko w tunelu, że w końcu zawiłości obróbki zdjęć ogarnę! Świetne! :))

  OdpowiedzUsuń
  Odpowiedzi
  1. Ale jesteś kochana! Pochwal się proszę jak tylko zrobisz, jestem bardzo ciekawa:)
   Pozdrawiam!

   Usuń
 2. Świetnie, że prowadzisz taki "kącik porad", bardzo się przyda nie tylko dziewiarkom :)

  OdpowiedzUsuń
 3. Zapisuję się na fotograficzne czwartki! Dotąd korzystam wyłącznie z IrfanView, a zainstalowany GIMP leży odłogiem (nie wiem jak się za niego zabrać). Mam aparat kompaktowy, ale chyba Twoje porady fotograficzne także mi się przydadzą? Tak bym chciała wreszcie zrobić dobre zdjęcie...
  Pozdrawiam

  OdpowiedzUsuń
 4. A mnie się podoba z dwóch ostatnich, to powyżej, z przygaszonymi kolorami. Piękne :)

  OdpowiedzUsuń