niedziela, 27 listopada 2016

Dunaway

Któregoś dnia, już całkiem chłodnego dnia, Mateusz powiedział: "zimno jest, zrób mi szalik". Cóż więcej trzeba było dodawać? Nie mogę pozwolić przecież by mi marzł. Rzecz w tym, że ja naprawdę nie lubię dziergać szalików. Chust też nie, ale szaliki mają to do siebie, że są długie i nudne :). Nie można zrobić za krótkiego szalika, bo będzie po prostu niewygodny, a komin to nie jest ulubiony dodatek Mateusza. Gdy ja potrzebuję ogrzać szyje to dziergam właśnie kominy, taka forma bardzo mi odpowiada, bo noszę wszystko na kurtce, a nie pod nią. Z Mateuszem jest inaczej, szalik zawsze przy samej szyi, a kurtkę jakoś trzeba zapiąć. Ale niechęć do tej formy to nic, kiedy mąż w potrzebie! 

Chciałam by szalik był z cienkiej wełny (fingering) by nie zajmował pod kurtką dużo miejsca, by był długi, tak na 2-3 owinięcia, i żeby był ciepły. Wełna merino i kaszmir brzmią idealnie prawda? To jest właśnie cudowne w ręcznie dzierganych rzeczach z dobrej jakości materiału - nie grzeją nas grubością, a jakością! Akrylowy sweter, choćby nie wiem jak był gruby, to nie to samo co wełniany, nawet ten dziergany na trójeczkach. 

Miałam w swoim niewielkim koszyku z własnościową wełną Fino. Fino w pięknym kolorze Cailloux, które początkowo było swetrem. A że było za małym swetrem, to zostało sprute i posłużyło idealnie na nowy szalik. Nie prałam tym razem i nie prostowałam nitki, dziergałam z takiej pokarbowanej, co jest przykre dla oczu, ale po praniu znika absolutnie. Wszystko się perfekcyjnie wyrównało i wygładziło, a że dziergam ciasno to oczka wcale nie różnią się wielkością. No nieskromnie powiem, że wygląda jakbym dziergała ze świeżutkiej! To samo z jakością nitki - zniosła dzierganie, pranie, blokowanie, prucie, dzierganie, pranie i blokowanie idealnie :) Naprawdę ją uwielbiam!

I tak Mateusz doczekał się szalika o wyjątkowym składzie (merino, kaszmir, jedwab), o słusznej długości, zrobiony naprawdę ciekawym wzorem, który wybrałam bardzo szybko, bo jak tylko go zobaczyłam, to podjęłam decyzję. Zapraszam do obejrzenia naszego Dunaway autorstwa Julie Hoover:

Wzór jest dwustronny, z jednej mamy taki udawany "ściągacz", a z drugiej ścieg francuski. Lekko go zmodyfikowaliśmy - we wzorze są dwie wersje, wąska i szeroka, wybraliśmy tą pierwszą. Miałam inną próbkę, więc żeby szalik nie był za wąski dodaliśmy trochę oczek na szerokość. Dziergałam tak długo aż nie stwierdziłam, że już będzie okej. Moja długość to 185 cm.
 

Mateusz szalik przygarnął z wdzięcznością i zadowoleniem i wystawił notkę 10/10 :). Bardzo pasuje mu ten kolor. Nazwałabym to marengo, czyli mocno zszarzały niebieski, leciutko wpadający w fiolet.
Szalik jest lekki, ale właśnie rozładowały mi się baterie w wadze, więc mogę zgadywać tylko ile wełny na niego poszło... obstawiam, że na pewno mniej niż dwa motki Fino. Jak tylko kupię baterie, to podam na Ravelry dokładną wagę i metraż:).


 Zbliżenie na detale:
 
 

Bardzo prosty i naprawdę ładny ścieg, prawda? 

Wydzierganie tego szalika bardzo mnie cieszy, wiem, że posłuży przez dobrych kilka lat (proszę, nie zgub go, proszę, proszę, proszę!:)) i będzie grzał jak należy.

W dniu gdy skończyłam szalik, nabrałam oczka na grubaśną czapkę dla mnie. I skończyłam jeszcze tego samego dnia. Zdjęcia wkrótce!

Pozdrawiam,
Marzena

24 komentarze:

  1. Świetny szalik! Szczególnie ta odmienność obu stron- można nosić tak albo odwrotnie i nigdy się nie znudzi. Nieśmiertelna klasyka!

    OdpowiedzUsuń
    Odpowiedzi
    1. Niby takie nic, a naprawdę robi swoje. Lewa strona nie jest po prostu lewa. Prezentuje się ładnie i tak i tak :). Dziękuję Aniu! :)

      Usuń
  2. Szalik jest bardzo ładny i starannie zrobiony. Klasyczny wzór to jest to, co pasuje każdemu mężczyźnie.

    OdpowiedzUsuń
  3. Ups, nic więcej jeśli chodzi o wzór nie napiszę, przeczytasz może dziś, może jutro u mnie na blogu.
    Świetny szalik! A jeszcze ta jakość i kolor! Bajka:)

    OdpowiedzUsuń
  4. Prostota i minimalizm w szlachetnym wydaniu :) tak lubię najbardziej i TEN kolor... Poezja :)

    OdpowiedzUsuń
    Odpowiedzi
    1. I ja też tak lubię najbardziej :) Dziękuję Monika!

      Usuń
  5. Uszczęśliwiony Mateusz wdzięczny Ci jest Marzenko na pewno. Szalik bardzo piękny, klasyczny, a jego kolor rewelacja. Pozdrawiam.

    OdpowiedzUsuń
  6. Kolor włóczki jest obłędny. Czy "bywa" w przypadku innej bazy, czy tylko w Fino?
    Mężowi zrób herbatę "z prądem" i go porządnie wygrzej, winter is coming!

    OdpowiedzUsuń
    Odpowiedzi
    1. Póki co bywa u Chmurki tylko na Fino :) Ale kiedyś pewnie się to zmieni.
      Mąż pokasłuje mi tu coś brzydko. Herbatka musi pomóc!

      Usuń
  7. Wow. Szalik powalił mnie na nogi. Starannie wykonany, kolor śwwietny. Dwustronność bardzo ciekawa. Pozdrawiam

    OdpowiedzUsuń
    Odpowiedzi
    1. Dziękuję wełniana owieczko :) Cieszę się, że się podoba! Pozdrawiam :)

      Usuń
  8. Świetny wzór i kolor :-) Akurat szukam wzoru dla mojego A. i już wiem jaki będzie :-) Zastanawiam sie tylko czy nada sie na komin... Ale spróbuję ;-)

    OdpowiedzUsuń
    Odpowiedzi
    1. Pewnie, że się nada! :) Łatwo go modyfikować i dopasowywać. Powodzenia :)

      Usuń
  9. Bardzo fajny szalik! Widać, że bardzo dobrej jakości materiał! I wzór bardzo męski :)

    OdpowiedzUsuń
    Odpowiedzi
    1. Jestem uczulona na męskie wzory w damskim stylu :) Dunaway jest tak neutralny, że i ja sama bym go sobie zrobiła. Pozdrawiam!

      Usuń
  10. Śliczny ten szaliczek. Ja też wolę kominy ale szaliki dziergam dla męża. Bardzo ciekawy ten wzór i aż się wierzyć nie chce, że wełna "po przejściach" wygląda na całkiem nowiutką:)
    Pozdrawiam:)

    OdpowiedzUsuń
    Odpowiedzi
    1. Prawda? Też się zastanawiałam czy będzie coś widać, czy potrzeba będzie ciut więcej prań by się wyrównała. A tu proszę! :)
      Pozdrawiam serdecznie!

      Usuń
  11. Cudny jest ten szalik i włóczka też! Kolorek taki że ojapierdzielę, na pewno będę ją chcieć! ;))

    OdpowiedzUsuń

TEN BLOG JEST ZAMKNIĘTY. NIE ODPOWIADAM JUŻ NA ZAMIESZCZANE KOMENTARZE. POZDRAWIAM! :)

Uwaga: tylko uczestnik tego bloga może przesyłać komentarze.